Budki lęgowe dla ptaków - poradnik Kawki

Nadeszła wiosna. Ptaki wracają z zimowych migracji, powoli słychać szpaki, które oznaczają śpiewem swe terytorium wabiąc przyszłe partnerki do miłosnych tête-à-tête. Gołębie grzywacze gruchają na gałęziach pod oknem, zapowiadając przyszłe lęgi.

Co i jak możemy zrobić, aby pomóc i zachęcić naszych ptasich przyjaciół do obcowania
w naszym otoczeniu? Jedną z możliwości jest własnoręczne wykonanie i zawieszenie budek lęgowych w ogrodach i parkach. 
Budki te dadzą im schronienie oraz możliwość bezpiecznego założenia gniazda i wyprowadzenia lęgu.
Dziś więc nasza KAWKA Ekspertowa opowie wam krótko o budkach lęgowych - kiedy wieszać, z czego je robić i wiele innych ważnych informacji, które pozwolą Wam stworzyć bezpieczny i przytulny dom dla przyszłej ptasiej rodziny.


Budki lęgowe dla ptaków możemy wieszać przez cały rok, ale z punktu widzenia lęgów ważne, aby powiesić je przed lutym / marcem, co nie oznacza, że budki zawieszone później nie będą używane. Mogą je wykorzystać też jako schronienie inne zwierzęta lub ptaki zimujące w Polsce. Ważnym elementem każdej budki jest skośny daszek, który pozwala na szybkie odprowadzenie nadmiaru wody, dzięki czemu nie dostaje się ona do środka. Istotnym elementem jest także wybranie odpowiedniej wystawy do zawieszenia budki. Nie powinna być ona wystawiona na bezpośrednie operowanie promieni słońca. Wszak wysoka temperatura jest o wiele bardziej groźna dla piskląt niż chłód.

 

Z jakiego materiału można, a z jakiego nie powinno się wykonywać budki lęgowe?

 

Najlepiej do tego celu wykorzystać deski, ale dobrze spisze się także wydrążony pień drzewa, płyta OSB czy mieszanka betonu z trocinami, tak zwanego trocinobetonu.

 

Do budowy budki lęgowej nie wykorzystujemy materiałów nieprzepuszczalnych, mających tendencję do szybkiego nagrzewania się czy też chłonięcia wilgoci. Są to głównie plastik, metal, karton czy też płyta pilśniowa i wiórowa.

 

Jak powinna wyglądać i czym się charakteryzować dobra budka lęgowa?

 

  1. Przede wszystkim powinna posiadać pochylony dach, dzięki czemu woda nie będzie na nim zalegać i nie przedostanie się do wnętrza budki.
  2. Powinna posiadać otwór wlotowy uwzględniający rozmiar ptaka, dla którego została zrobiona i pod żadnym pozorem nie może posiadać patyczka przymocowanego w okolicy wlotu – pomaga on tylko i wyłącznie drapieżnikom w wykradaniu piskląt i jaj.
  3. Budka powinna być wykonana przynajmniej wewnątrz z deski nieheblowanej, a także powinna być głęboka. Im odległość od otworu wlotowego do dna budki większa tym lepiej. Drapieżnik nie dostanie się do piskląt, a dzięki nieheblowanej desce pisklę bez większego kłopotu opuści budkę.
  4. Budując budkę musimy pamiętać, iż należy ją sprzątać co oznacza, że jedna strona musi być możliwa do otworzenia z tak zwaną blokadą na gwoździk lub zakładkę.

 

Jak wieszać budkę?

 

Najlepiej do tego celu nadają się gwoździe aluminiowe, ponieważ nie korodują, a co za tym idzie nie wpływają na drzewo, do którego przybijamy budkę. Pamiętajmy, aby budkę zawsze przytwierdzić 2 gwoździami jednym u góry i jednym na spodniej stronie budki, zapobiegnie to kołysaniu budką podczas mocnych wiatrów i zwiększy jej niezawodność. Budkę wieszamy w miejscu ocienionym przed południem, jak najbardziej spokojnym i nie uczęszczanym przez postronne osoby. Otwór budki najlepiej, aby znajdował się od strony wschodniej, a wysokość na jakiej powinniśmy wieszać budki to 2 do 5 metrów, a dla budek typu D nawet 7m.

 

Jeśli w okolicy nie mamy drzewa, na którym możemy zamocować budkę, to możemy do tego celu wykorzystać również ścianę budynku lub słupy. Zawsze jednak należy pamiętać, aby budka nie była wystawiona na słońce w godzinach przedpołudniowych.

 

Kiedy wieszać budki lęgowe?

 

W zasadzie przez cały rok, im budka dłużej wisi tym większe prawdopodobieństwo wykorzystania jej przez ptaki.

 

Kiedy czyścić?

Budki lęgowe czyścimy od 16 października do końca lutego. Przez czyszczenie budki rozumiemy usuwanie gniazd z zeszłego sezonu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie należy robić tego gwałtownie, ponieważ zimą budki lęgowe wykorzystywane są jako nocleg inne ptaki zimujące.

Jak zabezpieczyć budkę przed drapieżnikami?

  1. Montaż pierścienia z blachy pod i nad budką.
  2. montować przy otworze wlotowym „kominek” wlotowy uniemożliwiający czworonożnemu drapieżnikowi zgięcie łapy w stawie i wybranie jaj/piskląt.

budki legowe

Po tych informacjach spokojnie i żwawo możecie zabrać się za budowę własnych budek dla ptaków. KAWKA Ekspertowa życzy Wam miłej zabawy przy budowie i wieszaniu budek oraz owocnych obserwacji ptasich braci, którzy będą się do nich wprowadzać. :)
Trzymajcie się, pozdrawiamy serdecznie i do następnego spotkania! :)

Krak!

 

Produkty z naszą tytułową kawką znajdziesz tutaj 😉

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl